pilot maaslari 1 - Pilot Maaşları

Pilot Maaşları

Meslek tercihi yapan birçok genç kendisine pilotluk veya havacılık mesleği hayali kurmaktadır. Bunların en önemli nedeni maaş oranlarını yüksek olması kaliteli bir çalışma ortamı olması ve dünyayı gezme fırsatınız olmasıdır.

Dünya’da Pilot Maaşları

Yapılan araştırmalara göre dünyada Havayolları’nda görevini icra eden pilotların yüksek maaş oranları Çin, Suudi Arabistan ve Kuzey Amerika’daki havayolu şirketleridir. Uluslararası havayolu firmaları pilotlarına yüksek maaş gibi sosyal haklar ve farklı avantajlarda sunmaktadır.

onur cicek 300x300 - Pilot Maaşları

Pilot Maaşları

Dolayısıyla bu pilotların yüksek maaş veren firmalar da çalışma isteğini arttırmaktadır. Örneğin Suudi Arabistan’da hava yolu şirketleri ortalama 17 bin dolar maaş öderken bu rakam Çin havayolu şirketleri için 23 bin dolara kadar yükselmektedir.

Evet de burada pilotun bulunduğu seviyede oldukça önemlidir. Kaptan pilotlar hem uçuş seviyesi ve zamanı açısından daha üst rütbeye sahip daha yüksek maaş alırlar.  Kuzey Amerika’ya bakıldığı zaman kaptan pilotlar ortalama 15 bin dolara kadar kazanç elde edebilirler.

Diğer bir açıdan en düşük maaşla çalıştığı ülkeler başında Rusya Amerika ülkeleri ve Kazakistan gelmektedir. Rusya’da Kaptan pilotun aldığı aylık tutar en fazla 7 bin doları bulunmaktadır.

Ek olarak en az maaş alan ülkeler arasında olan Kazakistan’da Kaptan pilot maaşı en fazla 8000 dolardır. Aynı şekilde ülkelerinde de ortalama 8000 dolar gibi maaş verilmektedir.

Amerika’da Pilot Maaşları

Amerika Birleşik Devletleri karton pilotluk yolunda diğer havayolu şirketlerinin oranla farklılık gösterir. Herhangi bir havayolunda hizmet veren pilotlar 6 veya 8 senelik uçuş süresi ikinci pilotluk doluluğu varsa kaptan pilot olarak görevine devam ettirebilir.

Uçuş eğitimi ne zaman anlamış genç bir pilot adayının önünde aşması gereken aşamalar bulunmaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde önce öğretmenlik yapması Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde önce öğretmenlik yapması ardından çift motorlu uçaklar da herhangi bir kargo hava taksi şirketinde pilotluk yapması gereklidir.

Daha sonrasında pilottan bölgesel havayolu şirketlerini uçması beklenir. Herhangi bir Boeing 737 sorumluluk alması uzun yıllarını alabilir. Amerika’da yaptığı kaptanlık yapmak şirketin ihtiyacı ile ilgili bir durumdur. Amerika’da en yüksek maaşı United Amerikan ve Delta gibi şirketler vermektedir.

Amerika’da widebody olarak isimlendirilen uçaklarda görev yapan kaptan pilotların yüksek maaş aldığı biliniyor. Türkiye’de ise durum oldukça farklılık gösterir. Örneğin bölgesel bir hava yolunda 70 koltuklu Jet uçağında görevini icra eden yapan Kaptan pilot, ikinci pilot tane daha az maaş alabilir.

Türkiye’de Pilot Maaşları

Türkiye’de pilot maaşları bütün dünyada olduğu gibi rütbelerine göre değişmektedir. Örneğin kaptan pilot 9 bin dolar ile 10 bin dolar arasında ücret almaktadır.

Türkiye’de ikinci pilot maaşları 5 bin dolar ile 6 bin dolar arasında değişmektedir. Türkiye’de maaşlar Hava Yolları şirketlerinin olanaklarına göre değişmektedir.

pilotluk kursu 1 300x200 - Pilot Maaşları

Pilotluk Kursu

Ek olarak pilotun uçuş saatlerine göre artış gösterir. Uçuş saatlerini pilot kendi bireysel olarak karar verme özgürlüğüne sahiptir. Pilotluk mesleğini seçtikten sonra belirli uçuşları gerçekleştirip sınavları başarıyla geçen adaylar kaptan pilotluğa kadar yükselebilirler.

Türkiye’de ve dünyada pilotluk diğer meslekler oranla Sorumluluk sahibi olma ve dikkatli olmayı gerektiren bir meslektir. Bu sebeple ara ara psikolojik ve fiziksel sınavlarından başarıyla geçmesi mesleğinin devamlılığı açısından önemlidir.

Türkiye’de Pilot Olmak

Pilotluk belki de günümüzün en dikkat çeken ve gözde meslekleri arasındadır. Bunda en büyük etken çok az eğitim verilen havacılık merkezlerin olması ve yüksek maaşları verilmesidir.

Türkiye’de dünyada birçok ülke gibi pilot maaşlarını birçok mesleğe göre yüksek fiyatlarda vermektedir. Yeni açıklanan bilgiye göre yeni pilotluk mesleğini başlayan bir kişinin ortalama 21 bin Türk Lirası maaş alır.

Kaptan pilotun maaşı ise 60 bin liraya kadar çıktığı ifade edilmiştir. Pilot olmak için eğitim veren kurumlardan uzun süren bir eğitim almanız gerekmektedir.

Dolayısıyla bu eğitimlerin masraflı olduğunu da göz ardı etmemeliyiz. Ama bu masrafların çok kısa süre içerisinde karşılanabileceği gibi pilot olabilecek adaya da iyi bir gelecek vaat etmektedir. Fakat pilotluk mesleği için iyi bir eğitimin yanında çok iyi bir dil bilgisi gereklidir.

Aynı zamanda özel eğitim alabileceğiniz gibi havayolu şirketleri de kendi bünyesinde de eğitim verir. Havayolu şirketinin verdiği eğitimi taksitli olarak maaşından kesinti ile pilot adayı ödeyebilir.

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Blog Haberlerimize Abone Olun

    (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)

    Bir önceki yazımız olan Pilotluk Kursu başlıklı makalemizde Pilotluk Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

    Dikkatinizi Çekebilir ;  Avrupa'da Pilotluk Eğitimi