ucus okulu 1 - Uçuş Okulu

Uçuş Okulu

Pilot olmak birçok insanın belki de hayalini kurduğu bir meslek dalı olabilir. Saygınlığı, aylık gelirin yüksek oluşu ve iş imkanı sebebiyle son yıllarda birçok gencin hayalini süslemektedir.

Pilot Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

onur cicek 300x300 - Uçuş Okulu

Uçuş Okulu

Pilot olmak için aranan şartların başında çok iyi derecede İngilizce bilginizin olması gerekir. Aynı zamanda lise mezunu olmanız yeterli gibi gözükse de kendinizi geliştirmiş ve ispatlamış olmanız önemlidir.

Türkiye’de çok fazla pilot adayı olduğu göz önüne alınırsa Sizin iyi bir üniversitede okumuş olmanız önemli bir etken olacaktır. Herhangi bir üniversiteden mezun olduktan sonra pilotluk okuluna gidebilir veya üniversitelerin Pilotaj bölümünü okuyabilir ya da askeri okula gidebilirsiniz. Son yıllarda pilotluk mesleğini artan ilgiden dolayı birçok ücretli pilot okulu ve pilot akademisi bulunmaktadır.

Burada elbette çalışacağınız firmanın arayacağı koşullarda önemlidir. Bazı havayolu şirketleri 4 yıllık üniversite şartı aramaktadır. Pilotluk için fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olmanız aranan şartlar arasındadır. SHGM tarafından düzenlenen bir sınıf sağlık sertifikasına sahip olmanız önemlidir.

Pilotluk Okulu İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Pilotluk okuluna başvurmanız için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları sizin için aşağıda maddeler halinde paylaşıyoruz. Uçuş Okulu kendi içerisinde öğrenci, ticari ve hususi olarak gibi alanlara ayrılmaktadır.

Bu alanlar içerisinde her eğitimin ve lisansın kendine ait şartları ve aşamaları bulunur. En çok merak edilen öğrenci ve hususi lisans için aranan şartları kısaca maddelendirdik.

 • Öğrenci pilot lisansı için başvuru yapılması gereklidir. Öncelikle bu başvuru için en az lise mezunu olmak ve yapacağı ilk yalnız uçuşundan önce 17 yaşında olmak gereklidir. Fakat bir diğer detay ise Entegre kurslarına başlayacak kişilerin 16 yaşını tamamlaması yeterlidir.
 • Hususi pilot lisansı başvuru için ilk aranan şart en az 18 yaşında olmaktır. Buna ek olarak en az lise mezunu olmak gereklidir. SHGM aracılığıyla veya yetkilendirilmiş herhangi bir havacılık tıp merkezlerinin düzenlediği de kabul edilen 1. Sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak gereklidir.
 • SHGM aracılığıyla yetkilendirilen uçuş eğitim için gerekli tüm teorik bilgi ve uçuş eğitimini tam anlamıyla ve başarıyla tamamlamış olmak önemlidir. Uçuş Okulu’nda eğitim görmek ve sonrasında Pilot olmak için meşakkatli bir eğitim programından geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü Pilot mesleği ciddi sorumluluk ve bilinç sahibi olmayı gerektirir.
 • Eğitimi aldıktan sonra 6 ay içerisinde aday tekrar yetenek sınavına tabi tutulacak ve başarılı olması gerekmektedir. Eğer gece uçuşu yetişse salep ediliyorsa ayriyeten gerekli eğitimleri almış olmak şartı aranır. Ek olarak yönetmelikte geçen yeteri kadar uçuş tecrübesine sahip olmak önemlidir.
ilayda naz dermencioglu 300x300 - Uçuş Okulu

Pilot Olmak

Pilot Olmanın Avantajları

 • Pilotluk mesleği gereği eve iş götürmek zorunda değilsiniz uygun şartlarda uçuşunuzu yaptıktan sonra işiniz sonlandığı anlamına gelmektedir.
 • Bir pilot uzmanlık alanına göre çalışma saatleri farklılık gösterebilir. Yani sizin çok yoğun ve çok yorucu çalışma saatleriniz olmayacaktır.
 • Pilotluk mesleğini tercih edenler diğer meslekleri oranla çok daha fazla iyi gelir elde etmektedirler. Mesleği icra ederken sahip olduğu avantajların yanı sıra emeklilikte de çok iyi şartlara sahiptirler.
 • Pilotluk mesleğini yapanlar ücretsiz veya çok az oranlarla seyahat edebilirler.
 • Araç kiralama hizmetleri aynı zamanda uluslararası hizmet veren oteller indirimli veya ücretsiz olabilir.
 • Pilotluk mesleğini icra edenler genel olarak mesleklerini çok fazla sevdiği bilinmektedir. Çünkü dünya standartlarını bir meslek olup her zaman gelecek vadeden Hayat standardına çok yükseğe çeken bir meslektir.
Pilot Olmanın Dezavantajları
 • Pilotlar uzmanlık alanlarına göre uçuş saatlerini arttırabilirler. Elbette burada hangi havayolu şirketi ile çalıştığı şirketin şartları gibi farklılıklar ortaya çıkabilir. Çünkü çalıştığı havayolu şirketinde hangi pozisyonda pilot olduğu ve çalıştığı sürenin uzunluğu önemli detaylar arasındadır.
 • Pilotlar çalıştığı sırada uzun uçuşlarda gittiği şehirde kalmakla yükümlüdür. Dolayısıyla diğer meslekleri oranla evlerinden uzakta kalabilir kısa ayrılıklar yaşayabilirler. Evine dönmeden 14 gün boyunca çalışabilirler. Bu bir süre sonra ağır bir yükümlülük haline dönebilir. Dolayısıyla bu mesleği bilen veya zorluklarını kabul eden eşiniz veya hayat arkadaşınızın olması önemlidir.
 • Pilotluk her ne kadar kaliteli bir meslek olsa dahi çok fazla detay ve bilgi gerektiren bir meslektir. Uçağa bindiklerinde kontrol yapmaları ve uçuşa hazır hale getirmeleri pilotların sorumluluğundadır.
 • Sürekli olarak sağlık psikolojik testlerden geçmekte ve zaman zaman sınavlara girmektedirler.

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Seminer Bültenlerimize Abone Olun

  (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)

  Bir önceki yazımız olan Pilotluk Kursu başlıklı makalemizde Pilotluk Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

  Dikkatinizi Çekebilir ;  Pilotluk