Pilotluk 2 - Çevrim Uçuşu

ÇEVRİM UÇUŞU
Pilotluk birçok gencin hayalini süsleyen mesleklerin başında geliyor. Bu isteğin temel sebeplerinden biri karizmatik oluşu olsa da kazanılan paranın büyük meblağlar olması da akılların bir köşesinde yer etmiş durumda. Bu yüzden bazı kıstaslarda kendini yeterli gören insanlar bu mesleği yapmanın yollarını arıyor. Bu kıstaslardan bazıları üniversite mezuniyet durumunuz, zihinsel faaliyetlerinizdeki hız ve tabiiki kaliteli eğitimdir. Örneğin, lise mezunu bir bireyin pilot olarak istihdam edilmesi zordur. Aynı bunun gibi uçuş eğitimini kaliteli alamama da aynı sorunu oluşturuyor. Burada uçuş okullarını seçmek büyük önem arz ediyor. Her kurum kendine bir fiyat listesi oluşturuyor. Bu yüzden hem fiyat ve eğitim karşılaştırmasını sizin yapmanız gerekiyor.
Lisans Deyince Kafanız Karışmasın
En fazla sorulan iki tip pilot lisansı mevcut. Bu lisanların tabiiki de nerden alındığı çok önemlidir. Çünkü başka yerlerde pilotluk yapmak istediğinizde bu lisansı çevirme gibi bir durum oluşacaktır. Global anlamda kayda değer olan ve temel sayılabilecek 3 tür lisans vardır. FAA, EASA, JAA olarak sayılan lisanslar arasında çok küçük denilecek farklılıklar vardır. Ancak bazı ülkeler veya bölgeler illa ki belli lisansların varlığını şart koşmuştur. Bu lisansları çevirirken belli ücretler ödemeniz gerekir. Bunlardan en maliyetli olanı ise FAA lisansıdır. 

Lisans Çevirmek Zor İş

Lisans çevirmeye karar verdiyseniz sizi 3 aşama bekliyor. Bunlardan ilki ATPL eğitiminin başarıyla sonlandırılmasıdır. Takribi 7 ay süren bu eğitimin sonunda 2. etaba geçip geçmeyeceğiniz belirlenir. 1. Aşama her şeyi net olarak göstermektedir aslında.

Pilotluk - Çevrim Uçuşu

Pilotluk

Yani ilerleyen aşamalardaki azmi, başarı grafiği ilk aşamada kendini belli edecektir.  2. aşama ATPL teorik derlerinin başladığı etaptır. Burada öğrenci PPL eğitimi sonunda teorik derslere başlamak durumundadır. En sonunda da bu bilgiler teste tabii tutulur.

Burayı geçemeyen öğrenciler diğer etaba geçemezler ve elenirler. Kurumsal olarak düşünüldüğünde bu eğitimler Türkiye sınırlarında alınabileceği gibi yurtdışında da alınabilir. Ancak bunlar ücrete tabii tutulabilir ve dolar cinsinden hesaplanır. Dolar dönem dönem sürprizler yaparak bizleri şaşırtabilir artış oranıyla.

O yüzden bu faktörleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu dersler de takribi olarak 9 ila 11 ay sürmektedir.

Çevrim Uçuşu Nedir ?

Uçuşlar ise minimum 25 saat sürmektedir. Tabiiki bu saat duruma göre değişmektedir. Bu uçuşlar 2+1 şeklinde olmaktadır. Yani 2 saatin biri gerçek uçakta biri de similatör eşliğinde diğer 1 saat ise alanında bilgili motor hocaları ile gerçekleşmektedir. Bu uçuşlar gerçek gibi gerçekleştirilir.

Burada amaç öğrencinin bilgisi kadar reflekslerini, zihni kullanma kapasitesini ve belleğini ölçmektir. Zaten işinde uzman olan bir pilotta da bu özellikler üst düzeydir.

Çevrim Uçuşu 300x200 - Çevrim Uçuşu

Çevrim Uçuşu

Çevrim uçuşlarımız işinde iyi ve kötü öğrenciyi tam manasıyla ayırmaktadır. Netice itibariyle bizler farkındayız ki pilotlar sadece uçuşu yönetmiyor. Aynı zamanda can emanet ettiğimiz onurlu bir mesleğin icraacılarıdır. Eğitimlerimiz ve çevrim uçuşlarımızın kalitesi bu yüzden yüksektir. Bu uçuşlar yurtdışında da gerçekleştirilebilir. Ancak yukarda bahsettiğimiz üzere bu durumda fiyat konusunda ayrı bir kalem gerektiriyor.

Çevrim Uçuşu En Belirleyici Olan

Asıl dikkat edilmesi gereken nokta olan çevrim uçuşu ise son etaptır. Aslında tüm bu eğitimler, teorik dersler eğitim uçuşu içindir çünkü uçuş konusu belli kanunlara bağlıdır.

SHGM’ye göre kişinin lisansı Türkiye veya EASA harici bir lisans ise çevrim uçuşu yapmak mecburiyetindedir. Eğer bu uçuşlar gerçekleşmezse kişi uzun soluklu olarak pilotluk mesleği yapamaz.

ifa fly 300x188 - Çevrim Uçuşu

Çevrim Uçuşu Nedir

Bu uçuşlar 9 part şeklindedir. Bunlar 6 yer dersi ve 3 çevrim uçuşudur. Derslerde amaç öğrencinin uçağın temel aksamlarını öğretip uçuşa hazır hale getirmektir. Yıllar içinde bunlara gereken önemi vermeyen öğrenci için bu dersler çok önemlidir.

Kazaların büyük çoğunluğu bir şeyi bildiğini zannederken aslında bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu dersler böyle bir şeyin oluşmasını önlemektedir. Bir nevi bilgiyi taze tutarken diğer yandan bilgi güncellenmektedir. Çünkü her geçen yıl uçaklarda ve uçuşlarda yenilikler meydana gelmektedir.

Bunları bilmeden uçmaya kalkmak işi zorlaştırmaktadır. Bu yüzden bu bilgilerin öğretilmesini ve tekrar tekrar anlatılmasını önemli bulmaktayız. Her öğrencinin anlayabileceği bir seviyeden dersleri götürüp en iyi şekilde uçuşa nasıl hazır olur kaygısıyla haraket etmekteyiz.

 

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Seminer Bültenlerimize Abone Olun

    (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)

    Bir önceki yazımız olan ATPL Dersleri başlıklı makalemizde askeri havacılık, Havacılık İngilizcesi ve tarımsal havacılık hakkında bilgiler verilmektedir.

    Dikkatinizi Çekebilir ;  Pilot Alımı