pilotluk kursu 1 - Pilotluk Kursu

Pilotluk Kursu

Pilotluk eğitimi pek çok gencin hayalini süsleyen eğitimler arasında yer almaktadır. Ülkemizde bu konuda eğitim veren pek çok okul yer almaktadır. Öğrenciler pilotluk eğitimi için kurs seçme konusunda kararsız kalmaktadır.

Ülkemizde pilotluk eğitimi için başvuru yapılacak pek çok pilotluk kursu bulunmaktadır. Bu okulların hepsi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış olan okullardır. Bu bakımdan can güvenliği açısından tüm okullarda gerekli ortam sağlanmıştır.

Okul seçimi için gerekli şartlar tamamen öğrencilerin kendi kafasında oluşmaktadır. Öğrenci gösterişli yapılara ya da abartılı sözlere takıldığı zaman seçenek konusunda yanlış tercih yapabilir.

Bunun tersine ne istediğini bilen ve vaat edileni mantık süzgecinden geçiren öğrenciler daha doğru kurs seçimi yapacaktır.

Pilot Eğitimi Almak İçin Gerekli Şartlar

Ülkemizde lise mezunu olan herkes bu eğitimi alabilir. Yani eğitim için herhangi bir pilotluk kursuna başvurduğunuzda sizden istenen şart lise mezunu olmanız olacaktır.

Fakat alınacak olan pilotluk kursu için resmiyette bulunmayan bazı şartlar vardır. Bu şartlar özellikle eğitimi tamamlayıp hava yolu şirketlerinde çalışmaya başlanacağında sizden istenmektedir.

pilot alimi 1 300x200 - Pilotluk Kursu

Pilot Alımı

Pilotluk eğitimi almak isteyen biri lise mezunu olsa da yeterlidir. Fakat bu kişi lise mezunu olarak iş bulamayacaktır.

Hava yolu şirketlerin tamamı pilotluk için üniversite mezunu adayları seçmektedir. Hatta sadece üniversite mezunu değil aynı zamanda teknik konuda yeterli birikimi olan adaylar tercih edilmektedir.

Bu bakımdan pilotluk için mutlaka üniversite mezunu olmak gereklidir. Bunun yanı sıra pilotluk için İngilizce bilmek en gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

İngilizceyi iyi derece bilmeyen biri hava yolları tarafından yapılan sınavlardan geçemeyecektir. Çünkü bu sınavlar İngilizce olarak verilmektedir.

Pilotluk Kursu Seçimi Nasıl Yapılır?

Pilotluk eğitimi almak isteyenler ilk olarak belli bir eğitimden geçmektedir.

Bu eğitim için ilk olarak kur merkezi seçilecektir. Ülkemizde bu alanda hizmet veren birbirinden farklı okullar bulunmaktadır. Bu okullar içinde verilen eğitim modelleri ya da oluşan fiziki ortam farklılıkları bulunmaktadır. Ayrıca eğitim şartları ve eğitim süreleri bakımından da okullar değişiklik göstermektedir.

Okullarda yer alan şartlar ve sonrası iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

Pilotluk eğitimi veren okullar araştırılırken ilk olarak okulların hali hazırda bulunan öğrenci sayılarına bakılmalıdır. Bu sayı size okulun yeterliliğini gösterebilir.

Bunun yanı sıra okulun mezun sayısı ve verilen mezunlarının kaç tanesinin hangi statüde iş bulduğu gibi konular da araştırılmalıdır. İş bakımından yüksek iş bulma oranına sahip okullar tercih edilmelidir.

Pilotluk Eğitimi İçin Ödenecek Tutar Ne Kadardır?

Ülkemizde verilen pilotluk kursu belli bir ücret ile öğrencilere sunulmaktadır. Hatta ülkemizde verilen bu kursların fiyatı pek çok aile için oldukça pahalı da gelmektedir. Okulların belirledikleri fiyatların belirli kriterleri bulunmaktadır.

Pilotluk okulu veren bir okul bazen eğitim için gerekli olan asgari eğitim süresini esas almaktadır. Bu şekilde verilen eğitimler aha cüzi miktarlar ile karşımıza çıkmaktadır.

ucus okulu 1 300x200 - Pilotluk Kursu

Uçuş Okulu

Bazı okullar ise pilotluk eğitimi için sınırlamada bulunmadan belli bir miktar üzerinden anlaşma yapmaktadır. Fakat bu konuda yapılacak olan anlaşmada bazı konularla dikkat etmek gerekir.

Okullar tarafından yapılacak olan zamansız eğitim konusunda öğrencilerin dikkatli olması gereklidir. Bazen eğitim için uçuşları tamamlayan öğrenciler eğitim görmeye devam etmektedir.

Fakat ödenen miktar bu süre için geçerli değildir. Uçuş sayısı üzerinden sıkıntı yaşayanlar için gerekli sözleşmeler tam olarak okunmalıdır. Sözleşmelerde yer alan satır araları öğrencilerin dikkatini çekmeyecek hale gelmektedir.

Pilotluk eğitimi veren okulların yapacağı para iadeleri de aynı şekilde tam ters olarak gerçekleşebilir. Bu bakımdan ilk olarak sözleşme maddelerine dikkat etmek gereklidir.

Havayolu Pilot Lisansı Almak İçin Gerekli Süre Ne Kadardır?

Lisans için pilotluk eğitimi alanlar kariyerini pilotluk üzerinden devam ettirmek isterse belirli süre hava yollarında çalışması gereklidir. Bu süre ise eğitim için ortalama 10 ay olarak belirlenmiştir.

Bu dönemden daha önce de bir takım eğitim süreleri gerekmektedir. Verilecek olan eğitim için gerekli olan İngilizce öğrenme süresi de bu zaman eklenirse yıllarınızı alacak bir zaman dilimi ortaya çıkacaktır.

Pilotluk eğitimi almak için belirli bir düzeyde İngilizce bilmek gereklidir. Bu konuda gerekli eğitimler İngilizce olarak verilmektedir.

Ayrıca eğitim sırasında verilen dokümanlar ya da belgeler de hep İngilizce olarak verilmektedir. Bu bakımdan basit bir İngilizce değil aynı zamanda üst seviyede İngilizce bilmek pilotluk eğitiminin dahi olmazsa olmazıdır.

Hava yolları konuşma ve anlama konusunda sıkıntı yaşayan pilotları işe almamaktadır.

PPL Özel Pilot Lisansı Kursu

Bu kursa başvuru için bir takım şartları sağlamak gerekmektedir. Gerekli şartlardan birinci ise yaş sınırıdır.

Özel pilotluk kursu için 18 yaşında olmak gereklidir. En az lise ve dengi okul mezunu olmak da kurs için gerekli şartlar arasında yer alır.

lisans turleri 1 300x149 - Pilotluk Kursu

lisans-turleri

SGHM’ ce yetkilendirilmiş olan ve Havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenen sağlık sertifikasına sahip olmak gereklidir.

PPL kursu 3 ile 6 ay arası bir kur süresini kapsayan eğitimdir. Eğitim içinde 45 saat uçuş eğitim yer almaktadır. 45 saat üstünde isteğe bağlı olarak 5 saatlik bir dilim de bulunmaktadır.

Gece uçuş süresini kapsayan bu süre 50 saate tamamlanır. Eğitim sonunda aday pilot lisansına; sınıf ve tipte hobi, eğlence ve hususi amaçlı uçuşlarda uçabilir sınıfı eklenmektedir.

Hava yolunda çalışmak isteyen pilot adaylarının ise APL olarak adlandırılan Hava yolu Nakliye Pilotu kursuna devam etmesi gerekmektedir.

ATPL Entegre Havayolu Nakliye Pilot Kursu

Bu kurs için gerekli şartların başında 18 yaşında olmak gelmektedir. En az lise ve dengi bir okuldan mezun olmak, SGHM tarafından yetkili havacılık tıp merkezi tarafından düzenlenmiş sağlık sertifikasına sahip olmak da gerekli şartlardandır.

Bu merkez tarafından öğrencilere hava yolunda pilotluk yapmak için engel olmadığına dair sertifika verilmektedir. İyi derece İngilizce bilmek kurs için gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

İyi derecede İngilizce bilmek pilotluk eğitimi için her zaman gerekli şartlar arasında yer alır. Bu eğitim için ayrıca SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitimi Organizasyonlarında gerekli eğitimleri almış olmak bu eğitimleri teori ve pratik olarak almış olmak, gerekli şartlardandır.

Teorik sınavlardan sonra uçuş yetenek testinden başarı ile geçmek de gerekli olan kurs şartları arasında yer almaktadır. Uçuş eğitimine yeni başlayanlar bu eğitime kabul edilmektedir.

ICAO ek 1’e göre düzenlenmiş olan PPL Uçak veya PPL helikopter lisans sahibi adaylar da bu eğitim kabul edilmektedir. İlk defa bu eğitime başlayacak olan aday ise öğrenci pilot şartlarını karşılamalıdır.

Kurs en az 10 aylık bir eğitimi kapsar. Kurs ayrıca en fazla 36 aylık bir eğitimi kapsar. Kurs içinde en az 750 saatlik bir teori eğitimi yer almaktadır. Ayrıca eğitim içinde hava aracı tip yetkisi içermeyen en az 195 saatlik eğitim uçuşu da bulunmaktadır.

Verilen eğitimlerden sonra havayolunda ticari taşımalarda çalışma sertifikasına sahip olunmaktadır. Pilotluk lisansı bu kursta alınacak olan eğitim ile hava yolu taşımacılığında kullanılacak hale gelmektedir.

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Blog Haberlerimize Abone Olun

    (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)

    Bir önceki yazımız olan Avrupa'da Pilotluk Eğitimi başlıklı makalemizde Avrupa'da Pilotluk Eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

    Dikkatinizi Çekebilir ;  Pilot Alımı