Pilot Olma Şartları

Pilot Olma Şartları

Pilot olmak isteyen adaylara IFA Fly olarak, A’dan Z’ye her konuda ücretsiz danışmanlık yapılmaktadır.

Pilot olabilme şartları ve pilotluk eğitimi alabilme şartları olarak bölmek gerekebilir.

Wayman Aviation Academy’de pilotluk eğitimi alabilmek için gerekli şartlar;

 • Minimum 17 yaşında olmak
 • En az B2 İngilizce seviyesini bitirmiş olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Sağlık muayenesinden geçmiş olmak (Medical Test Class 1)
 • Amerika vizesi almak

YAŞ

Pilot olabilmek için en az 18 yaşında olmak gerekir. Amerika’da eğitime 17 yaşında başlayabilirsiniz. İlk eğitim uçuşunuzu yapacağınız zaman 17 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Pilotluk öğrencisi olabilmek için, üst yaş sınırı yoktur. Fakat havayolu şirketlerinin pilot işe alım başvurularında bir üst sınırı konmaktadır. Şirkere göre farklılık göstermektedir.

İNGİLİZCE

Pilot olmaya karar veren adayın, olmazsa olmazı 4 yetenekte de (okuma, yazma, anlama, konuşma) iyi bir İngilizce seviyesinin olmasıdır. Avrupa Dil Konseyi standartlarına göre bu seviye en az B2’yi bitirmiş olmaları gerektiği şeklinde somutlaştırabiliriz. Wayman’da eğitime başlayabilmeniz için sizden IELTS, TOEFL gibi dil sınav skorları istenmez. Fakat eğitime başlamadan önce, IFA Fly şirket iştiraki AmericanLIFE Dil Okulları’nın Türkiye’deki bir şubesinde konuşma seviyenize bakılır. Amerika’ya gittiğinizde ise Wayman size ICAO muadili bir İngilizce sınavı uygular. İngilizce B2 seviyesinin üstünde olan adaylarımız sınavını geçip pilotluk eğitimine başlayabilir.

EĞİTİM DURUMU

Wayman’da eğitim alabilmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Mezun olup lise mezunu ticari bir pilot olabilirsiniz. Fakat, havayolu şirketleri işe alım süreçlerinde farklı mezuniyetler isteyebilir. THY yetiştirmek üzere 2018 pilot alımlarında, en az lise mezunu olmayı şart koşmuştur. İlerleyen dönemlerde  açılacak ilanlarını takip etmek gerekir. Lisans mezunu olunması kaptan olma sürecinde tekrar karşınıza çıkacaktır. Fakat yine söyleyecek olursak, pilotluk eğitimi almanız için lise mezunu olmanız yeterlidir.

GEREKLİ SAĞLIK KOŞULLARI

Pilot olmak isteyen adayların eğitime başlamadan önce sağlık muayenesine girmesi gerekmektedir. Bu muayeneyi, mezun olduktan sonra Türkiye’de çalışmayı düşünen pilot adaylarının ABD’ye gitmeden önce Türkiye’de olmasını hem para hem zaman kaybetmemesi açısından önermekteyiz.

Medical Test Class 1 sağlık sertifikası 1 yıl geçerliliğini korumaktadır.

Bu muayenede ölçülen ve kabul edilen sağlık değerleri, tüm dünyayı kapsayan Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği standartlara istinaden ölçülür ve ‘’pilot olabilir’’ onayı verilir.

Muayeneler ortalama 4-5 saat sürmektedir ve aşağıdaki muayeneler yapılmaktadır:

 • Göz (Göz bozukluklarında ve renk körlüğünde SHGM’nin kabul ettiği referans aralıkları vardır.)
 • Psikiyatri
 • Dahiliye
 • KBB

Pilot adayı öğrenciler bu sağlık muayenesini, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği hastanelerde olabilirler. Sağlık muayene ücretleri hastanelere göre değişkenlik göstermektedir. IFA Fly’dan  yetkili hastanelerin muayene ücretleri  ve randevu konusunda da ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. Yetkili hastaneler için tıklayınız.

AMERİKA VİZE İŞLEMLERİ

IFA Fly danışmanları, Wayman’daki eğitiminiz başlayana kadar olan tüm süreci sizin için takip eder.

 • Class 1 Sağlık muayenesi
 • İngilizce seviyesinin belirlenmesi
 • Okul kayıt işlemleri
 • Vize randevusu
 • Okul konaklama
 • Vize görüşme dosyasının hazırlanması
 • Uçak bileti
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka kredilendirme
 • SEVIS ve TSA işlemleri gibi işlemler konusunda A’dan Z’ye IFA Fly size danışmanlık yapar.

Banka Kredisi

Eğitim kredisiyle kredi geri ödemenizi 2 yıl öteleyip, 8 yıla kadar yayabilirsiniz. Bu şekilde planlama yapabileceğiniz Türkiye’de sadece birkaç finans kuruluşu vardır. IFA Fly Şekerfinans ile olan anlaşmasıyla, maaşınızla eğitim masrafınızı ödeyebileceğiniz bu alternatif bütçeden faydalanabilirsiniz.

Wayman Pilotluk Okulu ücretleri ve kredi detayları hakkında bilgi almak için ‘’Bilgi İstek Formu’’nu doldurabilir veya ofisimizi arayabilirsiniz.

pilot olmak icin sartlar neler 1 - Pilot Olma Şartları

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Görüş ve Fikirler

İşte mutlu pilot adaylarımızın hizmetlerimiz hakkında söyledikleri:

onur cicek 300x300 - Pilot Olma Şartları

IFA FLY Usa’deki eğitiminiz başlayana kadar gerekli olan tüm belgeleri eksiksiz toplamanıza yardımcı oluyor, kafanızdaki sorularınızı gideriyor. Özellikle Duygu hanım her şeyimle ilgilendi, yol gösterdi gerekli belgeleri hazırlamam için ve okulla bağlantı kurmamı, daha fazla bilgi edinmemi sağladı. Kendisi benim danışmanımdı, ve en ufak bir sorun oldugunda bile tek telefon uzağımda olan Duygu hanım tüm gerekli belgeleri hazırlamama ve sürece aşina olmamı sağladı. Gittiğiniz uçuş okulu, Florida’nın en iyi ve en disiplinli uçuş okullarından biri. Wayman Aviation College, artık uçuş üniversitesi de oldu. Wayman’ın hedefi USA’deki en iyi uçuş okulu olmak ve şu an bile dünyanın büyük havayolu şirketlerine pilot yetiştiren bir okul. Tüm ülkelerden insanların pilot olmaya gittiği international bir uçuş koleji. Sağolsun IFA FLY sizi doğru adrese teslim ediyor ve doğru şekilde yol gösteriyor pilot olma hayalinize kavuşmanız için. Bir diğer en önemli unsur, Wayman Aviation, kendi bakım servislerine ve hangarına sahip. Florida’daki okulların aksine, tüm uçakların teknik bakım ve servislerini, kendi profesyonel ekibiyle, okulun sınırları içerisinde yapıyorlar. Ve filoları çesitli uçaklara sahip uçak sayısı 48 adet. Aynı zamanda uçuş egitmeni sayısı da bir o kadar yüksek. Wayman’de pilot olduğum için mutluyum. Teşekkürler IFA FLY, teşekkürler Wayman.

Orhun ÇİÇEK
ilayda naz dermencioglu 300x300 - Pilot Olma Şartları

Pilotaj eğitimi için Amerika’ya gitmeye karar verip okulları araştırdığım sırada Ifafly ile tanıştım.Gerek saat farkı gerek de okulların mail trafiği nedeniyle okullarla iletişim kurmak ve süreci başlatmak epey zaman alan bir şey.Ben Ifafly sayesinde hayalime 1 ay gibi kısa bir süre içinde kavuştum ve aklımda hiçbir soru işareti kalmadan eğitimime başladım.Okul hem kampüs hem eğitim kalitesi hem de lokasyon açısından bölgenin en iyi okullarından biri.Ayrıca kadın öğrenci ve eğitmen sayısıyla da kadın popülasyonunun en yoğun olduğu okul.Ifafly’ın böyle bir okulla çalışıyor olması pilot olmak isteyen gençler için bence büyük şans:)

İlayda Naz DERMENCİOĞLU
burak bulut - Pilot Olma Şartları

IFA FLY ile tanışmam Türkiye’deki üniversitede eğitimim sonrası pilotaj eğitimi için doğru okulu araştırmamla başladı. İletişime geçtikten sonra Duygu Hanım anlaşılır ve tek tek basamakları açıklayan dökümanları hemen gönderdi. Aklıma takılan tüm sorulara anlık cevap verdi. Bundan sonraki süreç olan belge toplama sürecinde de devamlı iletişim halindeydik. Okul konusunda eğitimine güvenebileceğinize emin olabilirsiniz. Okuldaki herkes çok yardımcı ve buradaki Türk öğrenciler her zaman bilgi paylaşımına açık. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa (okul, barınma vb.) elimden geldiğince yardımcı olabilirim. Bana instagram üzerinden de ulaşabilirsiniz. Size verebileceğim tek tavsiye hayallerinizi ertelemeyin.

Burak BULUT
melisa levi - Pilot Olma Şartları

Çıktığımız bu zorlu yolda bize elinden gelen desteği veren, hep yanımızda olan IFA fly ailesine çok teşekkür ederim. Pilotluk hayatım boyunca ilk adımı onlar sayesinde attığımı unutmayacağım. Türkiye’de ve hatta Amerika’da bile bize aile gibi hissettiren Duygu Hanım ve ekibine minnettarız 🙂

Melisa LEVİ

Seminer Bültenlerimize Abone Olun

  (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)