pilot alimi 1 - Pilot Alımı

Pilot Alımı

Türk Hava Yolları dahil birçok pilot yetiştiren kurum her sene ekibine dahil etmek için belli oranlarda pilot alımı yapmaktadır.

Pilot alımları için adaylardan belirlenen belirli şartlar bulunur. Bu şartlar genel olarak birbirine benzese de kurum içerisinde farklılık gösteren detaylar bulunduğunu da söyleyebiliriz. Pilot olmak isteyen adaylarda aranan özellik lise mezunu olması gerektiği açıklansa dahi üniversite mezunu adaylar tercih edilmektedir.

Nelere Dikkat Edilir?

Kişinin kendini geliştirmiş olması aynı zamanda İngilizce bilgisinin çok iyi olması  gereken şartlar arasındadır. Türk Hava Yolları her sene öğrenci pilot, pilot aday adayı ve yardımcı pilot için başvurular almaktadır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi pilotluk başvurusu yapacağınız firmaya göre şartlar değişkenlik gösterir. Örneğin Türk Hava Yolları pilotluk için en az ön lisans mezunları başvurusunu almaktadır.

Başvurular şirketin resmi web sayfası üzerinden yapılmaktadır. Türk Hava Yolları yetiştirilmek üzere pilot aday adayı iş alımlarına katılmak isteyen adaylar için belli şartlar aramaktadır. Bunların başında yabancı dil bilgisinin yeterli olması, iyi bir eğitim geçmişine sahip olması ek olarak yaş sınırı gibi temel şartlar aranmaktadır.

Pilot olacak adaylarının uçuş yeteneği sahip olması ilk dikkat edilen aday özelliklerindendir.  Bunlara ek olarak disiplinli, sorumluluk bilincine sahip, ani karar verme yetisi, dikkatli ve stres anını iyi yönetebilen kişiler daha şanslı adaylardır.

THY Pilot Alımı Yaparken Aradığı Özellikler Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yada mavi kart sahibi olmaya hak kazanmak,
 • 1989 tarihinden sonra doğmuş olması,
 • Eğitim seviyesi en az ön lisans derecesinde mezun olmak,
 • Aranan şartlar arasında fiziksel bazı dikkat edilen noktalarda bulunmaktadır. Boyunuzun 57 cm´den kısa, 1.95 cm´den uzun olmaması gereklidir. Aynı zamanda beden kitle endeksinizi uygun şartlarda olmak,
 • Başvuracak adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması gereklidir. Eğer eğitim başlangıcından sonra en az 2 yıl tecil ettirmeyi taahhüt etmek,
 • Herhangi bir adli sicil kaydı olmamak,
 • Türk Hava Yolları beya havayolu şirketlerinde herhangi bir disiplinsizlik sebebiyle işten ayrılmış olmaması,
 • Türk Hava Yolları şirketinden Fesih yoluyla işten ayrılmış olmaması,

İngilizce Sınavı ve Aranan Şartlar Nelerdir?

Pilot alımı için İngilizce aranılan şartlar arasındadır. Fakat sadece İngilizce bilmek yeterli olmayıp bazı resmi belgeler gereklidir. Bu sebeple başvuru tarihinden itibaren son 2 yılı kapsayan uluslararası İngilizce dil sınavlarının herhangi birinden istenen puanı aldığını ispatlamak gereklidir.

mt sample background 300x200 - Pilot Alımı

Pilot Alımı

Uluslararası İngilizce sınavı olan Toefl’dan 60 puan almak gereklidir. Bu sınavda konuşma bölümünde en az 18 puan almak şartı aranır. Bir diğer uluslararası sınav olan IELTS’ten 6 puan şartı aranmaktadır. Bu sınavda konuşma bölümünde adayın en az 6 puan alması gereklidir.

Eğer aday en az lisans düzeyinde mezun ise ve dil bilgisini ispatlamak için sınavlara girmemiş ise Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen Dil sınavında başarıyla geçmeleri halinde, seçici kurul mülakat süresi ne kadar İngilizce dil belgesini tamamlamak için fazladan süre verilmektedir.

Pilot Alımı İçin Başvurulacak Yerler
atpl lisansi 1 300x200 - Pilot Alımı

Pilot Alımı

Türk Hava Yolları’nın yanı sıra Pegasus ve Sun Express gibi şirketlerde her sene başvuru alımı yapılmaktadır. Pegasus havayolu şirketi pilot alımında öğrenci pilot alımını devamlı olarak gerçekleştirmektedir. Ek olarak Pegasus şirketi internet sayfası üzerinden öğrenci pilot alımı seçeneğinden gerekli şartlara uygun olması halinde başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Fakat pilot alımı sürekli olarak kabul edilse de ihtiyaç duyulması dahilinde kabul edilecektir. Yani adayların yapacağı başvuru Pegasus aday havuzunda saklanır.

 Pegasus öğrenci pilot alımında aradığı şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Class sağlık sertifikasına sahip olmak,
 • Son 1 yıl içerisinde alınmış İngilizce dil bilgisini,
 • ME&IR geçerli lisans belgesine sahip olmak,
 • ATPL geçerli lisansına sahip olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Ilk olarak online başvuruyu tamamlayan adaylar tüm belgeleri tamamladıktan sonra uygun görülmesi ve ihtiyaç duyulması halinde e-mail ya da telefon yoluyla mülakata çağrılacaktır. Burada adayların dikkat etmesi gereken asgari koşulları karşılamayan kişiler mülakata davet edilmeyecektir.

Pegasus şirketi belge kontrolünü yaptıktan sonra kurul mülakatına tabi tutar. Mülakattan olumlu yanıt alan adaylar SIM değerlendirmelerine davet edilir. Daha sonrasında uygun görülen adaylar eğitime tabi tutulur ve kadroda yer alma şansına sahip olur.

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Blog Haberlerimize Abone Olun

  (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)

  Bir önceki yazımız olan Pilotluk Kursu başlıklı makalemizde Pilotluk Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

  Dikkatinizi Çekebilir ;  Pilot Maaşları