atpl lisansi - ATPL Lisansı

ATPL Lisansı

Pilotluk da üst düzey lisans olan ATPL en zor alınan lisanstır. Bunun sebebi bu lisansa sahip olunduktan sonra alınan sorumluluğun da büyük olmasıdır. Bu lisans nakliye pilotu lisansıdır ve 9 yolcudan fazlasını taşıyabilme serbestliği verir.

Kullanılabilecek uçakların kilo-yolcu oranına bakıldığında birçok yolcu uçağı bu kategoriye girmektedir. Tabi bu tabir gayet kabacadır bakılması gereken bazı noktalar da mevcuttur. Atp lisansı birden bire alınan bir lisans değildir.

atpl lisansi 300x280 - ATPL Lisansı

ATPL Lisansı

Kademeli olarak önce PPL ardından CPL alınmalıdır. Bu lisanslardan sonra biz öğrenciye ATP lisansını verebiliriz. Tercihi sizlere kalmakla beraber isterseniz bu lisansları tek tek başka kurslardan temin edebilirsiniz veya çapı geniş bir ATP lisans kursu da aynı işlevi görecektir.

Burada zaman ve nakit kavramlarını değerlendirmek tamamıyla size kalmış. Bu kurslar sonucunda amaçlanan kazanım ise Frozen ATP lisansına sahip pilot yetiştirmektir.

ATP Lisansına Adım Adım

Frozen ATP lisansına sahip bir pilotun sahip olduğu diğer lisanslara bakacak olursak,

 • CPL (Multi Engine Aircraft Class Ratingli)
 • IR (Multi Engine Instrument Ratingli)
 • MCC (Multi Crew Comparation) sayılır.

Frozen ATP lisans sahibi bir pilot bu belgelere de sahiptir aynı zamanda. Resmi olmayan bir kavram olan Frozen ATP lisans kavramında bu lisanslara sahip pilotların en az 500 saat ticari olmak üzere toplamda 1500 saat uçuş yapmaları gerekmektedir.

Ancak böyle olduğunda yazılı ATPL sınavına tabii tutulabilirler. Bu lisans böyle bir lisanstır ki bazı ülkeler bunu unvan olarak bile kullanmaktadır.

Katılım için gerekenler ise sağlık raporu, İngilizce’ye İntermediate düzeyinde hakimiyeti kanıtlayan bir belge ve yüksek okul mezuniyetini belgeyen bir belge. Buradaki eğitim durumu lisans öğrencilerini de kapsamaktadır.

Belge olarak ise, öğrenci belgesi ilk başta şart olandır. Burada amaç eğitim durumunu kesinliğe kavuşturmak ve bir karışıklığı önlemektir. Bir diğer belge sağlık raporu ve adli sicilin temiz olduğunu gösteren sicil belgesidir. Yukarda açıklananlardan farklı olarak ikametgah ilmuhaberi gereken belgeler arasındadır.

Ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisi ve 8 adet vesikalık gerekmektedir. Bu başvurular için ödenen paraların banka dekonatları da eklendiğinde ATP lisansı için gerekli evraklar toparlanmış olur.

Yabancı Öğrenci İseniz İşler Değişir

Yukardakiler Türk öğrencilerini ilgilendiren belgelerdir. Eğer yabancı uyruklu iseniz yukardaki belgelere ilaveten eklemeniz gerekenler vardır. Bunlar,

 • Sağlık poliçenizin varlığına dair belge
 • Oturma müsaadesi
 • Öğrenim için alınan vize
 • Türkçe dil yeterliliğinin olduğuna dair belge
 • Pasaportun onaylı örneği
 • Eğer lise mezunu iseniz denklik belgesi aranan belgelerdendir.

Bu belgeler toparlandıktan sonra PP lisansa sahip değilseniz eğitim buradan başlar. Buradaki teorik ve pratik eğitimi çok iyi şekilde almak ve sınavlarda çok başarılı olmak zorunluluğunuz var.

Ardından gece uçuş eğitimi verilir. Bu süre takribi olarak 5 saattir. Bu 5 saatin sadece 3 saati eğitmen ile değerlendirilir. Geriye kalan zamanda yalnız uçarsınız.

Gelelim ATP Lisans Eğitimine

Ardından asıl olan ATPL eğitimi geçilir. Bu eğitimde, amaç ilk başta teorik bilgiyi artırmaktır. ATPL eğitiminin uzaktan alınabilen kısmı bu kısmıdır. Diğer kısımlar kesinlikle bir eğitmen tarafından desteklenir.

ucus okulu 1 300x200 - ATPL Lisansı

Uçuş Okulu

Uzaktan denilse de burda  bir sınır vardır. Derslerin yarısı uzaktan takip edilir burada bir problem yoktur. Ancak geriye kalan sınıf ortamında dinlenilir.

Dersler toplamda 14 tanedir ve takribi 600-650 saat sürmektedir. Karışıklık olmasın diye 3 modül halinde anlatılmaktadır dersler. Bu derslerin sonunda ATP lisansına sahip olmak için alınması gereken 5 belge daha vardır.

Belgeler Çeşit Çeşit

Bunlar,

 • PIC, öğrencinin sahada tek olduğu uçuş ardından alınmaktadır. Süresi 83 saattir. Ancak ileriki dönemlerin düşünülmesi gerekiyorsa yarı yarıya paylaşım yapılabilir. Yani yarısı öğrenci nezaretinde yarısı gözetmen nezaretinde sürdürülebilir.
 • IR, uçuş kurallarının baskın olarak denetlenmesi sonucu alınır. Süresi 50 saattir. 15 saati gerçek uçakta gerçekleşirken geriye kalan 35 saat similasyon eşliğinde devam eder.
 • CPL ticari pilot lisansı için şarttır. 15 saattir süresi. Bunun 10 saati tek motorlu ile 5 saati çift motorlu ile gerçekleştirilir.
 • ME, birden fazla motorlu uçak kullanımı sonucunda verilir. Bunun süresi 13 saattir 11 saati gerçek uçaklar 2 saati ise similasyon ile gerçekleştirilir.
 • MCC, yukardakilerden geriye kalanlar olmak üzere uç durumlarda oluşan durumlar, mürettebat ile iş birliği özellikle iletişim konularını mercek altına alınmaktadır.

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Blog Haberlerimize Abone Olun

  (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)

  Bir önceki yazımız olan Pilotluk Kursu başlıklı makalemizde Pilotluk Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

  Dikkatinizi Çekebilir ;  Çevrim Uçuşu