avrupada pilotluk egitimi 1 - Avrupa'da Pilotluk Eğitimi

Avrupa’da Pilotluk Eğitimi

Havacılık sektörünün ve teknolojilerinin sayesinde pilot ve personel açığı her geçen yıl artmaktadır. Bu açığın kapatılması için Türkiye ve Avrupa da verilen eğitimler her gün artmaktadır bu nedenden dolayı eğitim ücretleri de uygun fiyatlara gelmiştir.

Copy of 5 1 300x200 - Avrupa'da Pilotluk Eğitimi

Wayman

Hızlı büyüyen pilot ve personel açığı pilot ve personel alımlarında şartların esnetilmesine sebep olmuştur ve bu sayede daha fazla kişinin şansı olmaktadır.

Ülkemizde özellikle 2015 yılında ve sonrasında adaylardan istenen beceriler esnetilme yapılınca birçok pilot adayına da yol açılmış oldu.

Ülkemizde ve Avrupa da pilotluk eğitimi ile kariyerine başlamak isteyen ve bunu devam ettirmek isteyen adaylardan, sivil havacılık kanununa göre alınması gereken uluslararası geçerliliği olan çeşitli eğitimlerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Hobi Olarak Uçak Kullanmak

Uçuş yapmak isteyenlerin ticari amacı yoksa, kişisel gelişimi için  ya da hobi yönünden eğitim almak isteyen pilot adayları Özel Pilot Lisansı almaları gerekmektedir.

Kariyerine bunların dışında ticari pilot olarak devem etmek isteyen adaylar, ülkemizde ticari uçuş yapmalarına yarayan Ticari Pilot Lisansı almaları gerekir. Pilotluk eğitimleri Teorik ve pratik eğitim olmak üzere 2 şekilde verilir.

pilotluk lisans turleri 1 300x300 - Avrupa'da Pilotluk Eğitimi

pilot olmak için ne gerekir

Bu eğitimler pilot adaylarının istedikleri lisans seviyesine ya da beklentilerine göre eğitimlerini 4-16 ay gibi bir zaman aralığında tamamlayabilirler.

Eğitimleri tamamlayan adaylar ATPL, ATPL FROZEN, NİGHT FLİGHT RATİNG gibi ve bunun benzeri eğitimleri tamamlamaları gerekir.

Peki pilot olmak için ne gerekir?

Pilot adaylarının genelde belirtilen bu özelliklere sahip olmaları gerekmektedir;

  • En az lise mezunu olmalıdır.
  • Sağlık raporları gerekmektedir (uçuş elverişli olduğuna dair seviye 1 ve 2 )
  • Dil seviyesinin yeterli olması gerekmektedir (genelde orta seviye ve orta üstü İngilizce bilmeli)
  • Matematik ve fizik bilgisi olmalıdır teorik eğitimlerde avantaj sağlamaktadır.

Avrupa da Pilotluk Eğitimleri Ve Ücretleri

Ülkemizde özel uçuş okulları veya üniversitelerde verilen CPL veya PPL adı altında sunulan eğitimler, benzeri şekilde Avrupa da ya da diğer bölgelerde okumak isteyen adaylara sunulmaktadır.

Eğitim seviyesi olarak lise eğitimini tamamlamış ve 18 yaşında olan tüm adaylar, istenilen dil becerilerini kanıtladıkları sürece, Avrupa da istedikleri şekilde uçuş eğitimi alabilirler.

pilot olma egitimi 1 272x300 - Avrupa'da Pilotluk Eğitimi

pilot-olma-egitimi

Ülkemizde olduğu şekilde bu eğitimleri, havacılık bölümüne odaklanan özel uçuş okullarında alabilirler veya 4 yıllık lisans eğitimi sunan üniversitelerden de alabilirler.

En çok tercih edilen eğitimler 4 yıllık havacılık yönetimi, uçuş mühendisliği, uçak gövde ve bakım, havacılık hukuku, uzay ve roket mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ya da genel işleteme fakültelerinde sunulan eğitimlerdir.

Pilot adayları, tercih ettikleri lisans fakültesinde eğitimlerine devam ederken, aynı zamanda pilotajlık eğitimlerini de tamamlaya bilecekleri gibi, üniversite öncesi veya sonrasında, tamamen bağımsız bir şekilde pilotajlık eğitimlerini alabilirler. Eğitimin ücretleri almak istenilen lisans türüne göre değişiklik gösterir.

20,000 ile 100,000 USD aralığındadır. Avrupa da pilotluk eğitimleri ücretlerinin etkilendiği faktörler, öğretilen teorik ve pratik derslerin içerdikleri ve bu derslerde kullanılan uçakların, simülatörlerin ve uçuş sürelerinin değişiklik gösterebilmesi, fiyatları etkileyen faktörlerdir.

Ülkelerdeki Eğitimler

Genel anlamda bir örnek verilmek istenirse, pilotluk eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde alacak olan bir kişi eğitim ücretleri 40,000 USD ile 100,000 USD arasında değişmektedir.

pilotluk egitimi1 1 300x149 - Avrupa'da Pilotluk Eğitimi

Avrupa’da Pilotluk Eğitimi

Bu ücretler sadece pilotajlık ücretleridir. Fakat 4 yıllık barınma ve akademin lisans ücretleri dahil değildir. Bunun yanında Polonya’ Ticari uçuş lisansı almak isteyen bir kişi 4 yıllık lisans eğitimine ödeyeceği ücret 40,000 EURO’yu bulmaktadır.

Dil konusunda sorunları olan pilot adayları için özel uçuş okullarında ve üniversitelerde, dil hazırlık sınıfları bulunmaktadır.

Pilotluk, dünyada en çok kabul gören ve iş bulma açısından en kolay olarak görülen mesleklerden olsa da, alınan CPL lisansları ve istenilen tüm lisanslara sahip olan birisi pilot olmayı garantilemiş anlamına gelmez. Pilot adaylarının en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri de eğitim programlarını yaparken uçuş saatlerine dikkat etmeleri gerekir ve mümkün olduğu kadar en fazla uçuş saatine sahip olan eğitimleri tercih etmeleri önerilir.

Çoğu özel uçuş okulu, Uçuş saatleri için hizmet sunmaktadırlar.

Avrupa’da Pilot Eğitimi Sonrasında Türkiye’de Pilotluk Yapmak

Pilotluk eğitimi için istenilen eğitim seviyesi her ne kadar lise eğitimi olsa da, ticari uçuş yapan ülkemiz firmalar 4 yıllık lisans muzunu olan adayları öncelikli tutmaktadır.

Avrupa’da ve yurt dışında ki ticari uçuş firmaları ise tam tersine bi tutum sergilemektedirler.2016 CAE verilerine göre, havacılık eğitimi veren okullardan mezun olan kişilerin %90’ı üniversitede 4 yıllık fakülteleri içinde verilen eğitimlerden mezun olan kişilerin sadece %10’u kariyerine pilot olarak devam etmektedir.

Bizi Arayın

Pilotluk eğitimi uçuş okulu için bize ulaşın.

+90 (262) 321 11 99

Blog Haberlerimize Abone Olun

    (Verilerinizi kimseyle paylaşmayız ve yalnızca amacına göre kullanırız)

    Dikkatinizi Çekebilir ;  ATPL Lisansı