PİLOT OLMAK

pilot-olmak-istiyorum1

Gün geçtikçe globalleşen dünya ile birlikte mesafeler artık daha kısa. Havayolu ulaşımı artık hemen hemen herkesin ulaşım aracı olmaktadır. Havacılığın kokpitteki  kahramanları pilotlara olan ihtiyaç ise bununla beraber oldukça hızlı bir şekilde artmaktadır. Pilot ihtiyacı özellikle Türkiye’de, Orta Doğu’da, Çin’de ve  Avrupa’da dünyaya nazaran oldukça fazladır.

Pilot adayları; gerek birçok gencin çocukluk hayali olması nedeniyle, gerekse örnek aldıkları pilotlar sayesinde bu mesleği seçmeye karar verirler. Bu mesleği seçmekte diğer önemli faktörler ise prestijli bir meslek oluşu ve pilot maaşlarıdır. Yeni mezun bir pilotun işe giriş maaşı şirketlere göre farklılık göstermekte olup 20-30 bin TL arasındadır. Kaptan pilot maaşları için 2 katı rakamları konuşabiliriz.

Çalışma şartları, Sivil Havacılık Otoriteleri ve Çalışma Bakanlığı’na bağlı olarak kontrol altında tutulmaktadır. Her havayolu şirketi, kabin ekibinden yer hizmetlerine  A’dan Z’ye her operasyonunda sıkı denetimlerden geçer. Her meslekte olduğu gibi aylık belli bir limitte çalışma süresi ve izinli oldukları süreler vardır. Özellikle tatil sezonlarında yoğun uçsalar da özel günleri için şirketlerinden izin talep edebilirler. Bunun yanı sıra bilgilerinizi sürekli güncel tutmanız gerektiğini ve bu mesleği yaptığınız sürece hep öğrenci olacağınızı unutmayınız. Havayolu ulaşımını, dünyanın en az kaza riski olan ulaşım türü olmasının başka bir sebebi olabilir mi? Havayolu otoriteleri, oturduğunuz koltuğun sorumluluğunu şahsi becerilere ve anlık performansınıza bağlı bırakmaz ve prosedürlerini sürekli günceller. Size de pilot olarak bunlara uymak kalır.

 

TOP