IFAFLY

Pilot Olma Şartları

PİLOT OLMA ŞARTLARI

pilot-olmak-istiyorum

Wayman Uçuş Akademisi’nde pilot olmak için gerekli belli başlı kriterler bulunuyor. Minimum 18 yaşında olmak, en az lise mezunu olmak ve yeterli İngilizce seviyesine sahip olmak bunlardan başlıcalarıdır. Bunların dışında SHGM’nin yetkilendirdiği hastanelerden birinde 1. Sınıf Pilotaj muayenesinden geçip pilot olmak için gerekli sağlık koşullarına uygun olduğunuzu rapor etmeniz gerekmektedir.

Türkiyedeki uçuş okulları ile kıyaslama yapmak gerekirse farkımız; zaman,bütçe,dil eğitimi ve yurtdışı tecrübesi avantajlarını pilot adaylarımıza sunmaktır.

ZAMAN

Öncelikle, Türkiyedeki en elverişli hava koşulları yılın 200 günü ile Antalya’dadır ve birçok uçuş okulu uçuş eğitimlerini Akdeniz ve Ege bölgesindeki belirli illerimizde verse dahi toplam eğitim süresi 2 buçuk yıla tekabül etmektedir. IFA FLY’ın anlaşmalı olduğu Uçuş okulları Miami’de yer almaktadır. Yılın 365 günü sahip olduğu elverişli hava koşulları sebebi ile birçok uçuş okuluna ev sahipliği yapan Miami’de bu eğitimi almak ise sadece 8 ayınızı alır. Miami’de okulunuz bitip işe başlayıp bir yılınızı doldururken,Türkiye’de hala okulunuzun devam ediyor olması çok büyük bir olasılıktır. Amerikan Pilot Lisansınızı almdıktan sonra Avrupa’da ve veya Türkiye’de çalışabilmeniz için gerekli olan çevrim standartları gereği 14 dersten oluşan teori derslerini almanız gerekmektedir. Amerika’da lisansınızı alırken bu 14 dersi de IFA aracılığı ile online olarak alabilir ve ülkenize dönüşte zaman kaybetmemiş olursunuz.

BÜTÇE

İkinci önemli faktör eğitimine ayırdığınız bütçedir. Türkiye’de herhangi bir havayolu şirketinin mezun olduktan sonra iş garantisi vaadi ile pilot adaylarından talep ettiği eğitim ücreti 70.000-115.000 Euro arasında değişmektedir. IFA FLY ise sizler için en makul bütçeyi tasarlayarak içeriği aşağıdaki şekilde olan uygun bir paket hazırlamaktadır.
Ödemenizi ise Şeker Finans ile imzaladığımız protokol ile ilk 2 yıl dondurup, daha sonrasında 10 yıla kadar taksitlendirebilmekteyiz. İşe başladığınız takdirde bir yardımcı pilotun aldığı minimum aylık 15.000 Türk Lirası’dır.

(Wayman eğitim paket içeriği (PPL,IFR,CPL,ME)

 • Sınıf İlk Muayene Sağlık Raporu
 • Seviyeye göre Dil Eğitimi
 • Havacılık İngilizcesi Eğitimi
 • Oryantasyon Eğitimi
 • Konaklama desteği
 • Tüm vize masrafları
 • Sağlık sigortası
 • Uçak bileti
 • Üniforma temini
 • TSA izin belgesi
 • SHGM başvuruları
 • Çevrim uçuşu ve simülasyonu
 • ATPL dersleri,eğitimi ve sınavları

DİL EĞİTİMİ

Diğer bir önemli nokta ise dil eğitiminin havacılıktaki önemidir. Diğer birçok sektörde olduğu gibi, havacılık sektöründe de İngilizcenin önemi yadsınamaz. Global bir dil olmasının yanı sıra, pilot olmanın en büyük şartı İngilizce bilmektir. Bu sebeple, Türkiye’deki herhangi bir okulda Türkçe olarak almak durumunda kaldığınız eğitimle İngilizcenizi yeterli seviyeye getiremediğiniz takdirde sizi eğiterek iş garantisi vaadi veren bir kurum bile İngilizce düzeyinizi yeterli bulmadığı takdirde yapılan mülakatlar sonucunda işe alım sürecinizi askıya alabilir. IFA FLY’ın uçuş eğitimini herhangi bir Avrupa ülkesinde değil de Amerika’da veriyor olmasının diğer bir sebebi de İngilizce eğitimine verdiği önemdir. Miami'deki uçuş eğitimi sonunda seviyeniz Genel İngilizce’de de İş İngilizcesinde de ileri düzeye gelmiş olacaktır. Ayrıca İngilizce seviyenizi belirleyip yeterli düzeye getirmek amacı ile sizleri Miami'ye uğurlamadan dil eğitimi vererek sizlere gerekli dil eğitimi desteğini de sağlamaktayız.

YURTDIŞI TECRÜBESİ

Son olarak da, yurtdışı tecrübesi IFA FLY’ın sizlere sunmuş olduğu en heyecan verici imkandır. 6-9 ay boyunca Amerika'nın en canlı bölgelerinden biri olan Miami’de yaşamak, dünyanın farklı kıtalarından gelmiş farklı dillerde, kültürlerde ve sizlerle aynı koşullarda hayallerinin bir adım gerisinde duran pilot adayları ile aynı heyecanı paylaşarak güzel dostluklar edinmek ve anılar biriktirmek paha biçilemez deneyimlerdendir. Eğitim sürecinin en başından iş bulma sürecine kadar sizlerle irtibatta olacak olan kurumumuz, Miami'ye ilk ayak bastığınız anda da sizleri karşılayıp, konaklama imkanı sağlayıp, kısa bir oryantasyon yaparak ihtiyacınız olan tüm danışmanlık hizmetlerini sizlere sunmaktadır.

TOP